ATM’lerde Para Çekme ve Yatırma Sınırı Değişti: ATM’ye Gitmeden Önce Mutlaka Kontrol Edin

Türkiye’de uzun süredir devam eden yüksek enflasyon, beraberinde birçok uygulamada anlık değişikliklere gidilmesine neden oluyor.

Uzun süre boyunca, günlük para çekme limitin 2 bin 500 lira sınırında tutan bankalar, ilk aşamada geçtiğimiz yıl bu limiti 5 bin liraya yükseltse de, enflasyon karşısında yeni bir artış kaçınılmaz oldu.

ATM’DEN PARA ÇEKİM LİMİTLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

2024 yılına girilmesiyle birlikte, kamu ve özel bankalar tek tek para çekme limitindeki artışlarına dair güncelleme bilgisi paylaşırken, yeni limit ortalama 10 bin lira olarak belirlendi.

Ancak bu değişikliklere rağmen birçok banka, yeterince para çekişinin önüne geçmek ve bu uygulamada bir caydırıcı unsur yaratmak amacıyla para çekme limitini 7 bin 500 lirada tutmaya devam ediyor. Söz konusu tutarın üzerinde çekim yapılması halinde, müşterilerden fahiş yüzdeler ile komisyon ücreti kesilirken, milyonlarca banka kullanıcısı 7 bin 500 liralık tutarın yetersiz oluşundan dert yanıyor.

NAKİT ÇEKİM İŞLEMLERİNE SINIRLAMA GETİRİLDİ

Aynı zamanda birçok banka, şube içerisinde oluşabilecek yoğun kuyrukların önüne geçebilmek amacıyla gişe işlemlerinde para çekmeye alt sınır getirdi. 10 bin lira ve altı işlemler için müşteriler yalnızca ATM kanalına yönlendirilirken, bu tutarın üzerinde yapılacak çekim işlemleri için gişeden yardım alınabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x